Mezoterapie igłowe

INFORMACJE OGÓLNE

 

Mimo, że mezoterapia oficjalną nazwę zyskała dopiero 60 lat temu, historia tej techniki podawania leków sięga starożytności. Za oficjalnego ojca mezoterapii uważa się Michela Pistora. W 1958 roku dr Pistor dla stosowanej przez siebie metody podawania leków po raz pierwszy użył określenia MEZOTERAPIA. Pod tym pojęciem rozumiemy serię iniekcji śródskórnych, z pozostawieniem w każdym miejscu bardzo małej ilości leku. Tworzone są w ten sposób maleńkie depozyty, z których lek uwalnia się przez dłuższy czas.

 

W ostatnich latach podstawową substancją stosowaną w mezoterapii jest kwas hialuronowy - sam lub z dodatkiem glicerolu. Często podaje się również własne osocze pacjenta, witaminy, aminokwasy i wiele innych leków produkowanych w postaci roztworów do iniekcji. Na rynku dostępnych jest również mnóstwo "koktajli" będących mieszanką różnych wyciągów roślinnych.

 

Choć zabieg nie zalicza się do bolesnych i większości osób posmarowanie skóry kremami znieczulającymi wystarcza, by zapewnić pełny komfort, mogą zdarzyć się pacjenci, dla których ukłucia skóry będą dość nieprzyjemne. Po samym zabiegu warto zastosować zimny okład w celu zmniejszenia ewentualnego obrzęku, a przed wyjściem z gabinetu nałożyć na twarz krem maskujący ślady pozostawione przez igłę - siniaki i zaczerwienienia. To one oraz niewielki obrzęk zaliczają się do głównych objawów niepożądanych po mezoterapii. Sam zabieg uważany jest natomiast za mało inwazyjny i bezpieczny, choć nie wolny od powikłań. Do poważnych i na szczęście bardzo rzadkich, opisywanych w literaturze, zaliczają się reakcje alergiczne i zakażenia bakteryjne.

 

 

TECHNIKI MEZOTERAPII

 

 

  • klasyczne, punktowe iniekcje śródskórne z wytworzeniem niewielkiej grudki,
  • linijne iniekcje śródskórne - zdeponowany preparat jest zwykle mniej widoczny,
  • technika nappage - seria bardzo szybkich i bardzo płytkich nakłuć. Ślady po zastosowaniu tej techniki są minimalne ale też ilość preparatu zdeponowanego w skórze są niewielkie, a duża jego część pozostaje na powierzchni skóry.

 

Klasyczna mezoterapia dzieli się na 3 fazy:

 

  • faza ataku - w której wykonuje się 4 zabiegi w odstępie 7 dni
  • faza kontroli - 4 zabiegi co 14 dni
  • faza podtrzymania - 1 zabieg raz w miesiącu. Część pozostaje na powierzchni skóry.

 

 

RODZAJE ZABIEGÓW