Dermatologia

 

Dermatologia to dział medycyny zajmujący się chorobami skóry i leczeniem powstałych zmian skórnych. W trakcie konsultacji lekarz diagnozuje przyczyny zmian oraz rekomenduje odpowiednie leczenie. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że problemy ze skórą wielokrotnie są jedynie objawem, wynikającym z innych chorób wewnętrznych np. alergii, zmian hormonalnych, chorób zakaźnych, nowotworów etc.

 

W trakcie konsultacji w naszym Centrum dermatolog w pierwszej kolejności analizuje niepokojące zmiany gołym okiem. Następnie, jeżeli jest taka konieczność, przeprowadza badanie za pomocą dermatoskopu. Dermatoskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do kontroli znamion barwnikowych.

 

W przypadku podejrzeń, że za daną chorobę mogą odpowiadać bakterie, dermatolog zleca wymaz ze skóry, a w przypadku grzybicy - badanie mikrobiologiczne. Może także skierować na badania krwi, w tym zlecić oznaczenie poziomu hormonów. Jeśli zmiany skórne mają natomiast charakter alergiczny, dermatolog kieruje Pacjenta na testy alergiczne lub od razu do lekarza alergologa.

 

Dermatologia współdziała także z kosmetologią i medycyną estetyczną. Po pierwsze dlatego, że niektóre zmiany skórne nie wymagają leczenia farmakologicznego, a jedynie pielęgnacji kosmetologicznej, a po drugie - pomaga zniwelować blizny i przebarwienia powstałe na skutek zbyt późnego podjęcia się leczenia przez Pacjenta.

 

LEKARZ PRZYJMUJĄCY

 

lek. med. Magdalena Kręgiel