Chemioterapia

 

Chemioterapia jest z jedną z podstawowych metod leczenie nowotworów. W zależności od typu nowotworu, stadium jego rozwoju oraz kondycji pacjenta, chemioterapia może być albo główną linią terapuetyczną, albo jedynie częścią wspomagającą leczenia skojarzonego z radioterapią i chirurgią onkologiczną.

 

Chemioterapia polega na podawaniu pacjentowi specjalnych leków, które nazywane są cytostatykami lub lekami cytostatycznymi. Są to specjalne środki farmakologiczne, które skutkują atakiem na najszybciej dzielące się w organizmie komórki. Specyfika komórek nowotworowych jest właśnie taka, że mnożą się one znacznie szybciej niż komórki zdrowe, dlatego stanowią cel działania leków cytostatycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że leki te atakują również zdrowe komórki, dlatego stosowanie chemioterapii może odbywać się tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty z zakresu onkologii klinicznej i tylko w placówkach medycznych mających odpowiednie uprawnienia, sprzęt i wykwalifikowany personel.

 

 Leki cytostatyczne podawane są pacjentom w różny sposób:

 

  • doustnie [tabletki, kapsułki, które należy połknąć i popić wody]
  • podskórnie [zastrzyki]
  • dożylnie [zastrzyki i kroplówki]
  • bezpośrednio do ciała [np. do jamy brzusznej, do jamy opłucnej, do pęcherza moczowego, do kanału rdzenia kręgowego  i w inne miejsca].

 

Chemioterapia dzieli się na kilka podstawowych rodzajów, przy czym kryterium decydującym jest w tym przypadku cel chemioterapii:

 

  • metodę wstępną

stosowana przed zabiegiem operacyjnym w celu zmniejszenia masy guza i jego regionalnego zaawansowania. Dzięki temu można przeprowadzić zabieg chirurgiczny mniej radykalny lub mnie okaleczający.

 

  • metodę radykalną

ma na celu całkowitą eliminację komórek nowotworowych z organizmu, co zagwarantuje skuteczność leczenia.

 

  • metodę uzupełniającą

stosowana po radykalnym zabiegu operacyjnym. Jej celem jest zlikwidowanie pozostałych po zabiegu komórek nowotworoch, które tworzą niekiedy tzw. mikroprzerzuty.

 

  • metodę regionalną

stosowana w przypadku niektórych nowotworów. Polega na miejscowym podawaniu leków cytostatycznych, które ograniczają swoje pole działania do obszaru, w którym zostały podane.

 

  • metodę paliatywną

stosowana w celu spowolnienia progresji choroby lub zmniejszenia dolegliwości u Pacjentów.

 

W naszym Centrum mogą Państwo skorzystać z porady specjalisty, który wyjaśni Państwu wszelkie wątpliwości dotyczące wskazań i wyboru terapii, jej przebiegu, postępowania przed i po leczeniu.

 

PRZYDATNE LINKI


- PoliczmySię.pl
- Forum Onkologiczne

LEKARZ PRZYJMUJĄCY

 

LEKARZ PRZYJMUJĄCY

 

  • dr n. med. Piotr Oczkowski